Myšitida: Zatočte se Syndromem karpálního tunelu
Půl kilometru. Tuhle závratnou vzdálenost dokáží mnozí z nás hravě najezdit myší při práci u počítače za jediný den. Nic závratného? Naše zápěstí to vidí jinak. Syndrom karpálního tunelu, neboli myšitida, je jedním z nejčastějších onemocnění, spojených s prací u počítače. Jak ho poznat a včas ho vychytat?
Jak poznat nemocný karpál?
Myšitida je onemocnění způsobené útlakem středového nervu (nervus medianus) v zápěstním kanálu. Ten je tvořen zápěstními kůstkami a vazivem a prochází jím také devět šlach ohýbačů prstů. Pokud tento nerv dlouhodobě utlačujeme, začnou se objevovat typické symptomy, jako například:
- mravenčení a brnění v prstech,
- ztuhlé nebo bolavé zápěstí,
- oteklé prsty či brnění v konečcích prstů.
Patří k nejčastěji uznávaným chorobám z povolání a zatímco u mnohých dalších pracovních diagnóz pozorujeme klesající trend, počet onemocnění karpálního tunelu neustále vzrůstá.
Jak předcházet syndromu karpálního tunelu?
Správná poloha ruky
Při práci s klávesnicí a myší se snažte udržet prostředníček v ose předloktí. Pohyb by pak měl vycházet z ramene, ne ze zápěstí. Tento přístup rozloží zátěž do více kloubů, sníží tlak na zápěstí a karpál si odpočine.
Podložka pod zápěstí
Pokud pociťujete bolest zápěstí nebo nepohodlí v této oblasti, doporučujeme pořídit podložku pod zápěstí. Vyberte si takovou, která vám bude pohodlná a podpoří správnou polohu ruky a ideálně si ji před koupí vyzkoušejte.
Správný výběr myši
Myš by měla sedět v ruce tak, aby mezi ní a dlaní nevznikal prostor. Prsty jsou volně natažené a uvolněné. Myš nesmí být ani příliš těžká. Při dlouhodobé práci s myší je dobré střídat klasickou myš s vertikální, což pomáhá předcházet jednostrannému přetížení zápěstí. Opět doporučujeme myš před koupí vyzkoušet naživo.
Co dělat, když už zápěstí bolí?
Pokud už s nějakými z příznaků myšitidy bojujete (nebo jste se dokonce shlédli ve všech), je nutné k problému přistupovat zodpovědně.
- Vyhněte se jednostranné zátěži: Snažte se co nejvíce používat obě ruce – jak při práci, tak třeba při sportu. Pokud jste pravák, zkuste občas u rutinních činností používat levou ruku a naopak.
- Odpočívejte: Klid a odpočinek bez klikání myší je klíčový. Dělejte časté pauzy, protahujte a protřepávejte ruce a procvičujte prsty.
- Ergonomie s láskou k tělu: V práci trávíme opravdu značnou část našich dní. Dbejte proto na ergonomicky správné nastavení pracovního prostředí. Je to investice do vlastního těla, která se skutečně vyplatí.
TIP: V našem workshopu LOKET A ZÁPĚSTÍ: Zamávej s přetížením a bolestí se věnujeme správnému ergonomickému nastavení Vaší kanceláře a ukážeme Vám i sadu praktických cvičení na prevenci vzniku myšitidy a úlevu při bolesti.
Je nutné si uvědomit i to, že příčina problému často tkví v postavení celé horní končetiny a ramena, nikoli pouze zápěstí. Kromě výše uvedených praktických rad tak do svého dne nezapomínejte aplikovat i aktivní sed, napřímení a cvičení, zaměřená na klenbu ruky.
Pokud už jste však došli tak daleko, že vás brnění a bolesti budí i v noci, nebo cítíte celkové oslabení rukou, neváhejte a navštivte odborníka. V některých případech může být jediným rozuzlením operace. Je-li tomu opravdu tak se dozvíte na základě odborného posudku z elektromyografického vyšetření.
Zdravé tělo = život v pohodě
Všechno souvisí se vším a co tělu dáme se nám vrátí. Vytvořením zdravého prostředí pro Vaši práci a kultivací udržitelných návyků můžete riziko vzniku myšitidy značně minimalizovat a vyhnout se i dalším problémům či nepříjemným diagnózám. Vydejte se na cestu ke zdravějšímu tělu a kvalitnějšímu životu společně s Fpohybu a podpořte svou fyzickou i mentální odolnost cíleně, jednoduše a hravě.
TIP: Udělat krůček vstříc pevnějšímu zdraví a životu bez bolesti můžete kdykoliv – při každodenních činnostech i tu a tam během pracovní doby. A nepotřebujete k tomu žádné speciální náčiní. Mrkněte, jak se o své fyzické i mentální zdraví starají například zaměstnanci Kooperativy.